fallback

Държавата ще има дял от 50,05% в БФБ след увеличението със 715 хил. акции

Емисионната цена на книжата, които само Министерството на финансите ще може да запише, е 1 лв., спрямо парични средства за 1,36 лв. на акция и балансова стойност от 1,63 лв. на акция към 30 юни 2010 г.

09:46 | 20.08.10 г. 9

Министерството на финансите ще има дял от 50,05% в капитала на БФБ-София след планираното увеличение със 715 хил. акции, което ще се гласува на общо събрание на пазарния оператор на 13 септември 2010 г.

Събранието ще се проведе от 10 ч. в сградата на Софийска стокова борса (административната сграда на НДК).

Сега Министерството на финансите притежава 2,58 млн. акции в БФБ, което при общо 5,87 млн. книжа, издадени от борсата, му дава дял от 43,97%.

"Желателно е и ще се върви към по-голяма ангажираност на Министерството на финансите (към капиталовия пазар - бел. ред.), така че делът му да достигне 50% + 1 акция, така че държавата да има контролен пакет. Това ще гарантира интересите на всички участници и на миноритарните акционери, чрез по-голямата ангажираност на държавата", заяви Асен Ягодин, председател на Съвета на директорите на БФБ-София на пресконференция на 15 юли тази година.

На същата пресконференция бе уточнено, че БФБ-София ще стане публично дружество. Това е и една от точките в насроченото за 13 септември 2010 г. общо събрание.

Реалистично е да се очаква до края на 2010 г. акциите на БФБ да се търгуват на самата БФБ.

Към 30 юли 2010 г. акционери в пазарния оператор са 126 юридически лица с 5,48 млн. акции и 97 физически лица с 390 770 акции.

Ако се абстрахираме от факта, че те няма да могат да участват пропорционално в увеличението на капитала на БФБ-София (което при публичните дружества е недопустимо, тъй като се издават търгуеми права), тези общо 223 акционери са големите печеливши от листването на БФБ-София на борсата, защото ще имат пазарна цена за собствеността си.

Също така при намирането на стратегически купувач за държавния пакет той ще бъде принуден да отправи търгово предложение (освен ако не избегне задължението си, като разцепи контролния пакет в две несвързани (официално) лица). С евентуалното търгово предложение акционерите на БФБ-София ще имат шанс да излязат от позицията си, какъвто не биха имали при добри условия, ако дружеството остане непублично.

Към 30 юни 2010 г. БФБ има текущи активи за 8 млн. лв., включително 6,2 млн. са парични средства, 1 млн. депозити, 441 хил. лв. в ценни книжа и 300 хил. лв. възстановяване на данъци. Това прави по 1,36 лв. на акция. Собственият капитал към 30 юни 2010 г. е 9,59 млн. лв., или по 1,63 лв. на акция и държавата, придобивайки новите акции по 1 лв./бр., определено прави добра сделка. Вероятно преди приватизацията държавата ще гласува разпределението на дивидент, тъй като няма логика да продава БФБ с толкова голям кеш.

Според блогъра Nedyalko увеличението на капитала се прави, защото държавата вече е намерила купувач за мажоритарен дял в БФБ-София.

Правилата са за всички, а държавата трябва да дава пример с действията си, казва блогърът BigBear по повод плановете за увеличаване на капитала на БФБ-София в ползата на държавата. Борсата е пазител на честната игра и не би трябвало точно с нейните акции да може да стане увеличение на капитала под условие (условието е само държавата да запише от новите акции бел. ред.), защото това беше класически начин от миналото за ощетяване на миноритарните акционери и като практика е напълно забранено за публични компании.

Според Любомир Бояджиев, член на Съвета на директорите на БФБ, ако държавата има само 44%, както е в момента, има теоретичен шанс БФБ-София да бъде превзета от недобросъвестен инвеститор. Той посочи, че има холдинги в Турция, Русия и България, които са потенциални кандидати за превземане на БФБ.

Иначе финансовото състояние на БФБ-София не е впечатляващо поради спадналите обороти на търговия. За 2009 г. борсата отчита 85 хил. лв. загуба. Без приходите от лихви БФБ-София щеше да има 520 хил. лв. загуба, но паричните средства за 7,5 млн. лв. й носят нужния доход.

За първото полугодие на 2010 г. БФБ-София отчита спад на приходите с 24% на годишна база до 1,09 млн. лв. От оперативна дейност загубите са 44 хил. лв., но приходите от лихви в размер на 140 хил. лв. извеждат борсата на печалба за полугодието.

В крайна сметка на борсите се търгуват очаквания.

Отчетът за полугодието е публикуван на 30 юли 2010 г., а на 17 август пазарният оператор публикува същия отчет на английски, което се прави за първи път, вероятно поради предполагаем интерес от чужбина.

Свързани компании:

Българска фондова борса АД /БФБ/(BSE)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:44 | 14.09.22 г.
fallback